ویژگی های شخصیتی افراد خلاق

پرتحرک ثابت : افراد خلاق دارای نیروی نهفته و عظیمی هستند که ممکن است سالهای سال به همین شکل باقی بماند. این گروه از افراد می توانند ساعت ها ی متمادی با شور و اشتیاق بر روی یک مسئله تمرکز کنند و از آنجا که یک نیروی ذاتی آن ها را هدایت می کند ، فکر می کنند ، می توانند مسأله را حل کنند. آنها حتی در دوران پیری نیز پرتوان هستند و اندیشه های ذاتی خود را حفظ می کنند.

انسانهای خلاق می توانند توان خود را کنترل کرده و در صورت لزوم از آن استفاده کنند. وقفه های طولانی که مابین کارهایشان دیده می شود ، ناشی از فرصتی است که آنها از کارهای تکمیلی خود لذت ببرند و این ابزاری برای خشنودی آنها محسوب می شود.

ساده ی باهوش : افراد خلاق در عین سادگی بسیار باهوش هستند. یک مشخصه ی مهم در این افراد میزان هوش عمومی آنهاست. افراد خلاق از کارهای پیچیده و دارای چالش لذت می برند که این مسأله به تداوم رشد ذهنی در آنها مربوط می شود. لوییس ترمن در سال 1921 ثابت کرد بهره ی هوشی بالا در یک فرد الزاما منجر به خلاقیت نمی شود. یک فرد معمولی با بهره هوشی 120 زندگی بهتر داشته و تمایل بیشتری به خلاقیت در او دیده می شود. البته این گفته به این معنی نیست که این فرد الزاما خلاق است. (سیکزنتمی هالی ، 1996 )

افراد خلاق در عین هوشمندی ساده اند. چنانکه هاوارد گاردنر هوش خلاق را با عدم بلوغ مرتبط دانسته و از موتسارت به عنوان شاهدی برای ادعای خود نام می برد.

مسؤولیت پذیر سهل انگار : افراد خلاق در عین حال که در کارهای خویش حساس اند و با پشتکار و مسؤولیت پذیری بالایی عمل می کنند، اما در محیط کاری شوخ طبع هستند. گاهی چنان در تصورات خویش غرق می شوند که هر گونه محدودیت زمانی و مکانی را فراموش می کنند.

واقع گرایی رؤیایی : بر طبق نظریه های جدید یک فرد خلاق به سمت واقعیت یا آنچه واقعیت محسوب می شود ، گرایش دارد. برای یک شخص خلاق حائز اهمیت است که در باورهای ناممکن خود به جست و جو پرداخته و حس حقیقت را درون تصوراتش حفظ کند. به جز این ، افراد خلاق می توانند دنیای خود را بی آن که در دنیای واقعی پایه و اساس داشته باشد، خلق کنند. شاید این باور مورد پذیرش واقع نشود ؛ اما سر انجام یک عقیده ی خلاق شکل می گیرد.

درون گرای برون گرا : افراد خلاق هم درون گرا و هم برون گرا هستند. به طور کلی مردم عادی یکی از این دو خصوصیت را از خود نشان می دهند و بر همین اساس ما به نوع شخصیت آن ها پی می بریم در حالی که افراد خلاق هر دو نوع ویژگی را بروز می دهند.

فروتن مغرور : افراد خلاق هم فروتن و هم مغرور هستند. آنان در عین حال که برای آنچه و آن کس که باعث موفقیتشان شده است ؛ احترام زیادی قائل اند ، با دیدن کارهای تکمیل شده ی خود نیز احساس غرور می کنند.

مردانه- زنانه : انسانهای خلاق از نقش کلیشه ای مردانه – زنانه ، می گریزند. دخترهای خلاق سرسخت تر و مردانه تر از دخترهای معمولی و پسرهای خلاق احساساتی و عاطفی تر از پسرهای عادی هستند. افراد خلاق نشان داده اند به خوبی از عهده ی هر دو نقش بر می آیند.

کله شق محافظه کار : باورهای سنتی کم تر تغییر می کنند؛ اما افراد خلاق نمی توانند باورهای کاملاَ سنتی داشته باشند. لذا مخاطرات را می پذیرند. هر چند افراد خلاق تمایل دارند که متفاوت از دیگران و غیر قابل پیش بینی باشند، اما از آن جا که عقایدشان در نظر دیگران بد جلوه کرده و رد می شود، عملاَ نمی توانند تفاوت زیادی با افراد عادی داشته باشند. بنابر این آن ها مجبورند تا حدی محافظه کاری کنند.

/ 22 نظر / 66 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بابا آب داد

سلااااااااااام استاد مهربان [گل][گل][گل][گل][گل][گل]ر [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

حامد رفیعی

خدایا به ما توفیق ده تا از کسانی باشیم که حاصل دسترنج یک مـــــــاه ی خود را در رمضـــــــــان، از ایــــــن به بعــــــــــــد هم حفـــــــــــــظ کنیم . . . عید فطر مبارک.

فهیمه حبیبی

[گل]سلام همکارمحترم .[گل] از حضور سبزتون تو وبم خوشحالم. پیشاپیش تبریک می گم عیدبزرگ فطر رو خدمتتون .[گل][گل][گل] موفق باشید

محمدعلی

پیامبر صلی الله علیه و آله می فرمایند: «خدایا! این رمضان را آخرین روزه ما قرار نده و اگر چنین مقرّر کردی، ما را مورد رحمت خود قرار ده و محروممان مساز» سلام علیکم و وقتتون بخیر... پیشاپیش عید سعید فطر رو به شما و خانواده گرامی تبریک و تهنیت میگم[گل]

سومی ها

سلام همکار نازنینم با تشکر از ابراز همدردیتون.امیدوارم تو شادی ها و خوشی هاتون جبران کنیم . پیشاپیش عید سعید فطر رو به شما و خانواده ی گرامی تبریک میگم. [گل]

ن.حسانی

سلام همکار گرامی با تشکر از زحماتتون بهم سر بزنید و نظر بدین خوشحال میشم

همکلاسی

سلام عید سعید فطر رو تبریک می گم امیدوارم ماه خوب و پربرکتی برای شما و خانواده محترمتان بوده باشه . درضمن این آدم های خلاق عجب انسان های عجیب الخلقه ای هستند !!![گل]

مریم

بسیار عالی است البته لذت بردم ممنون