توصیه به اولیاء کلاس اولی ها

-         خوابیدن به موقع و کافی ، اهمیت زیادی دارد. دقت کنید کودک غذایش را به موقع خورده و به اندازه کافی استراحت کرده باشد. اگر فرزندتان از هم اکنون که آغاز ورود به دبستان است ، با لزوم برنامه ریزی و رعایت نظم و انضباط آشنا شود، بدون شک در آینده از مشکلات ناشی از بی نظمی رنج نخواهد برد . در این خصوص باید دقت شود که کودک تحت تأثیر یک برنامه منظم قرار گیرد و نظم و انضباط به او تحمیل نشود ، تا موجب ملال و دلزدگی اش نگردد. می توان این کار را مطابق علایق  و سلیقه های معقول او انجام داد، تا با میل و رغبت بیشتری با شما همکاری کند.

-         کفش و لباس او باید در خارج از منزل تمیز و مناسب بیرون باشد . سعی منید از لباس های دارای آرم و نشانه و نیز عکس های خارجی استفاده نکنید. نوع پوشاک کودک در سالهای آغاز دبستان می تواند تأثیر زیادی در انتخاب های بعدی او در سنین بالا بگذارد. دنیای بچه ها ، دنیای رنگی و سرشار از تخیل است . عدم استفاده از لباس های آرم دار و منقوش به عکس ، به معنای استفاده نکردن از لباس های رنگین و متنوع نیست. لباس اگر مناسب باشد ، نه تنها تمیزی و مرتب بودن را به کودک القا می کند، بلکه می تواند دنیای رنگی او را نیز کامل تر کند.

-         پوشیدن لباس فرم مدرسه از نکات مهمی است که باید به آن توجه شود و سعی کنید که کودکان خود را همیشه ملبس به لباس فرم مدرسه و همچنین آراسته و مرتب به دبستان فرستاده تا کودکان دچارتشویش و نگرانی نشوند.

-         از دادن پول برای خرید خوراکی و چیزهای دیگر به کودک کلاس اولی خودداری کنید. خوراکی مناسب و مورد نیاز او را قبلاً تهیه کرده و در اختیار او قرار دهید.

-         اگر قرار است پولی به مدرسه بفرستید ، آن را درون پاکت بگذارید و روی پاکت نام و نام خانوادگی و دلیل ارسال پول را بنویسید. ( مثلاً بابت حق اشتراک مجله پیوند ، رشد نو آموز ، دانش آموز ، مجله تربیت و ...)

-         مطمئن شوید که کودک شما لیوان ، دستمال و وسایل شخصی خود را به همراه دارد و یادآور شوید که وسایل فقط مخصوص استفاده خود اوست. برای کودک ، مشارکت و همکاری با دیگران ، نباید به معنای استفاده از وسایل شخصی فرد دیگر معنا دهد. او باید بداند که وسایل شخصی ، جزئی از خود او هستند و در صورت بی اعتنایی نسبت به این نکته ، ممکن است دچار بیماریها یا عوارضی شود.

-         اگر احساس می کنید که فرزند شما از رفتن به مدرسه بیم دارد، در راه با او صحبت کنید و به او اطمینان دهید که جای هیچ نگرانی نیست. بازگو کردن خاطرات گذشته او را سرگرم و دلگرم خواهد کرد. این بیم کاذب ، نتیجه جدا شدن کودک از محیط خانه و ورود او به محیطی است که هیچگونه آگاهی در مورد آن ندارد و همچنین پیوستن به جمع سایر دانش آموزان است. لذا اگر تفاوت های مدرسه و خانواده برای کودک تشریح شده و برتری های محیط دوم برایش بازگو شوند، به مرور از بیم کاذب کاسته می شود. قسمتی از این وظیفه بر عهده والدین و قسمتی دیگر وظیفه مدرسه است.

-         او را تشویق کنید که مشکلات خود را با آموزگارش در میان بگذارد. به او اطمینان دهید که آموزگارش مهربان است و او را حمایت خواهد کرد. کودک باید دریابد که در محیط یا خانه دومش ، سرپرست دومی دارد و او معلم است.

-         سعی کنید تمام مدتی را که در مدرسه هستید، به توصیه اولیاء دبستان عمل کنید. از درخواست غیر منطقی بپرهیزید. تعارضات میان محیط خانه و مدرسه ، اثرات سوئی بر شخصیت دانش آموز بر جای می گذارد. نقش اولیاء خانه و مدرسه ، باید کاستن این تعارضات باشد. کمترین تعارض  رفتاری میان پدر و مادر و اولیاء مدرسه ، بر رفتار و شخصیت کودک مؤثر است.

-         به موقع به دنبال فرزند خود بیایید و به حرفهای او در راه بازگشت به منزل ، با علاقه گوش بدهید. این نشانه احترام شما به او و پذیرفتن او ، به عنوان یک شخصیت از سوی شماست.

-         نکته مهم دیگر ، این است که از درگیری و نزاع حتی به صورت لفظی در حضور فرزندتان پرهیز نمایید و از کم جلوه دادن اهمیت تحصیل و کسب دانش حتی در قالب طنز و شوخی جداً خودداری کنید.چرا که تکرار این رویه، کم کم موجب دلسردی و عدم اطمینان دانش آموز به آینده تحصیلی اش خواهد شد.

-         تمام سعی و تلاش شما این باشد که محیط خانه را برای درس خواندن و انجام تکالیف او آماده کنید. آمادگی جسمی و روحی دانش آموز ، برای فراگیری ضرورت و اجتناب ناپذیر است.

-         در طول سال تحصیلی ، ارتباط خود را با انجمن اولیاء و مربیان مدرسه و معلمان حفظ کرده و در ارائه پیشنهادات و همکاری با آنان دریغ نورزید.

-         حل کننده ناملایمات روحی فرزندتان در وهله نخست شما ، بعد مشاوران مدرسه و هسته های مشاوره هستند. در صورت بروز مشکلات حادی که خود را در رفع آنها ناتوان می بینید، حتماً به مسئولین مدرسه مراجعه کنید تا شما را به مشاورین مربوطه معرفی کنند.

-         به برنامه ملاقاتی که آموزگاران و یا مدیریت مدرسه برای شما تهیه کرده اند ، توجه کنید و از حضور بی موقع در مدرسه خود داری فرمایید.

-         معاونان مدرسه ، نقش بسیار مهمی در ایجاد انضباط  و علاقه مندی کودکان در محیط واحد آموزشی دارند. جایگاه با اهمیت معاونان را به فرزند خود گوشزد کنید و به او بگویید که به توصیه های معاون مدرسه با دقت گوش فرا دهد.

 

 توصیه های بهداشتی

 

کودکان ما تنها در صورت داشتن جسم سالم ، می توانند از آموزش صحیح نیز برخوردار شوند. وجود علایمی از قبیل تب ، آبریزش از بینی و چشم ها ، رنگ و روی پریده و یا برعکس افروخته ، چشمان ملتهب ، عطسه و سرفه ، سردرد و سر گیجه ، دل درد، هرگونه علایم در روی پوست ، می تواند مقدمه ای برای یک بیماری واگیر و یا مشکلی در جهت سلامتی فرزندمان باشد. نکته مهم این است که درک کنیم این علایم بدون علت نیست و از کنار آن ساده نگذریم و تا اطمینان کامل از سلامتی کودک ، از فرستادن او به مدرسه خودداری و از انتشار بیماری در سطح مدرسه پیشگیری کنیم.

 

نکات مهم در بهداشت فردی

 

پاکیزگی ، از اصول اولیه بهداشت فردی است. رعایت نکات زیر برای سلامتی کودکان ما ضروری است:

-         هیچ چیز به اندازه دست ها در تماس با اشیاء خارجی و میکروب ها قرار ندارد. تذکر به کوتاه کردن ناخن ها و شستشوی مرتب دست ها قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به توالت ، ضامن سلامتی است.

-         با استفاده از گلیسیرین و کرم های پوستی تأیید شده ، از خشک شدن و ترک خوردن پوست کودکان جلوگیری کنیم.

-         استحمام مرتب و متناوب (حداقل هفته ای دوبار ) و تأ کید بر استفاده از وسایل شخصی حمام ( حوله،لیف،کیسه،شانه ) توسط کودک.

-         تعویض منظم لباس (تعویض لباس های زیر و جوراب ها) و بقیه لباس ها هفته ای چند بار و شستشوی روزانه یا دو روز یک بار مقنعه در دختران.

-         مسواک زدن بعد از هر وعده غذا ، به خصوص شب ها قبل از خواب ( در صورت عدم دسترسی به مسواک دهان را با آب تمیز کاملاً بشوییم و از نخ دندان برای پاک کردن فضای بین دندان ها استفاده کنیم).

-         داشتن لیوان ، شانه، حوله و مسواک مخصوص به خود از اصول مهم بهداشت فردی است.

-         توجه به بهداشت چشم، گوش، پوست، مو و دندان اهمیت بسیار دارد.

 

در صورت مشاهده موارد زیر ، حتماً همراه با کودک خود به مربی بهداشت مدرسه مراجعه کنید:

 

-         اگر کودکتان برای بهتر دیدن، کتاب را خیلی نزدیک و یا دور از چشم خود نگاه می دارد و یا نزدیک به تلویزیون می نشیند و یا زود خسته شده و چشمهایش درد ، سوزش یا خارش دارد.

-         اگر کودکتان برای بهتر شنیدن ، دست خود را پشت گوش می گذارد و لاله آن را به جلو خم می کند و یا به شخص صحبت کننده نزدیک شده و با دقت به دهان او خیره می شود ، یا در بازگو کردن صحبت ها جملات را کامل ادا نمی کند.

-         اگر کودکتان در حرف زدن کندی دارد و قادر به ادای صحیح کلمات نیست و یا آنها را ناقص و نا مناسب می گوید.

-         اگر کودکتان در موقع راه رفتن ، ورزش کردن و یا فعالیت ها ی دیگر ، به سرعت خسته می شود و قادر به ادامه کار نیست.

-         همچنین در صورت و جود هر گونه بیماری جسمی یا روانی که نیاز به مراقبت ویژه دارد.

-         علاوه بر این در صورت وجود هر گونه بیماری ژنتیکی و یا مادرزادی که منجر به نقص و یا اشکال در سلامتی کودک باشد.

-         و نیز در صورت بروز هر گونه مشکل روانی ، که در رابطه ی کودک با مدرسه و خانواده می تواند وجود داشته باشد.

 

به کودکانمان بیاموزیم که :

 

-         محیط مدرسه را تمیز نگه دارند و از ریختن آشغال در سطح کلاس و مدرسه خودداری کرده و از سطل زباله به این منظور استفاده کنند.

-         با لیوان خود آب بخورند و از خوردن آب با دستهای آلوده و یا مستقیماً از شیر آب و یا لیوان دوست شان خودداری کنند.

-         در ساعات تفریح ، از تغذیه سالم و مقوی استفاده کنند واز خرید مواد غذایی فاسد ، کثیف و ناسالم از فروشندگان دوره گرد جداً دوری کنند.

-         بوی بد دهان باعث پراکنده شدن دوستان میشود . با مسواک زدن قبل از  آمدن  به  مدرسه ، دهانشان را خوشبو و سلامتی دندان های شان را بیمه کنند.

-         بوی بد عرق بدن باعث تنهایی و دور شدن دوستان می شود ، با پوشیدن لباس مدرسه ی تمیز و سعی در تمیز نگاه داشتن آن ، سعی کنند برای خودشان دوست خوب پیدا کنند.

-         صحیح نشستن اهمیت زیادی دارد. به آنها یاد بدهیم که در موقع نشستن ، باید کاملاً در عقب نیمکت یا صندلی قرار بگیرند تا بتوانند فرورفتگی طبیعی پشت خود را حفظ کنند و تکیه گاه کافی برای ران ها داشته باشند.

-         ورزش برای نگاهداری قوام عضلاتی که در تناسب اندام دخالت دارند و تقویت عضلات ضعیف، لازم و ضروری است و انسان را برای مبارزه در برابر سختی ها و مشقات آینده زندگی آماده می سازد. به کودکان بیاموزیم ورزش را فراموش نکنند.

-

/ 31 نظر / 63 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوروزی

سلام طاعات قبول میلاد اما محسن مجتبی (ع) کریم اهل بیت را تبریک می گویم در لیالی قدر ما رو از دعای خودتون محروم نکنید . التماس دعا

احمد صمدی

ولادت کریم ال طاها غریب شهر مدینه امام حسن مجتبی را به شما و خانواده گرامیتان تبریک عرض می نمایم.

وكام2

[گل][گل][گل]با سلام. من طرح ارزشیابی توصیفی را اجرا نکرده ام امسال با عنوان مدرسی خدمت همکاران منطقه بودم ودراین زمان با این طرح آشنا گردیدم وجدول های گذاشته شده نیز نتیجه کار های گروهی آموزگاران در این دوره هاست البته چند نمونه از طرح های داخل پوشه کار را درپست بعدی معرفی خواهم کرد چیز خاص دیگری ندارد فقط نمونه ای از کارهای دانش آموزان دراین پوشه نگهداری می شود ضمنا تکالیفی هم در وبلاگ بابا آب داد در مورد پیک های آدینه گذاشته شده است که می توانید از این وبلاگ دانلود نمایید که لوگوی این وب در وبلاگم گذاشته شده است اگه سوال خاصی داشتید در خدمت شما خواهم بود البته دوره های ضمن خدمت این طرح در سراسر ایران درحال اجراست [گل][گل][گل]

وكام2

سلام بر همكار گرامي فعلا نمونه اي ندارم اگه نمونه اش را در كلاس هايي كه تا اول مهرماه با همكاران دارم به دستم رسيد حتما لينك خواهم كرد البته بر خلاف عرف اين روش معلمان بايد از تشريفايت كردن اين موضوع با پوشه هاي پر زرق وبرق خوداري كنند كه متاسفانه در مناطقي كه وضعيت دانش آموزانش از لحاظ مادي مناسب است بيشتر ديده مي شود هرچند ايراد خاصي ندارد فقط بر زحمت معلم مي افزايد وبس[گل][گل][گل]

لطفی

همکار گرامی سلام ؛ طاعات وعبادات شما در این لحظات پرفیض الهی موردقبول درگاه حق ؛ التماس دعا اللهم کل ولیک الفرج. «پیک آموزشی»

امیری

همکار عزیز سلام از ابراز لطف شما ممنونم خوشحال می شوم اگر از تجربیات روش تدریستان در آموزش مصوت ها استفاده کنم. باتشکر [گل][گل][لبخند]

بابا آب داد

سلام بر خانم معلم عزیز و بزرگوار راستش مدتیه این مودم محترم ما از کار افتاده و الان توی کافینتم راستش من هم مدتیه دلم برای اینجا و دوستان عزیز تنگ شده حتما با برطرف شدن مشکل زود به جمع شما می پیوندم در این ماه مبارک ما را از دعای حیرتون فراموش نکنید

معلم ابتدايي

[گل]سلام بر شما خانم معلم و همکار محترم خیلی خوشحال شدم که به وبلاگ من اومدید سالهای خدمت شما تقریبا به اندازه سال هایی که من از خدا عمر گرفتم . باعث افتخار من که همکار شما هستم با افتخار لینک شدید [گل]

امیری

سلام بااجازتون باذکرمنبع مطلب مفیدتان را کپی کردم.همچنین با افتخار لینکتون کردم.وخوشحال می شوم از نظراتتان استفاده کنم. [گل][گل][گل]

حاجی

خسته نباشی خانم معلم یک جوری نوشتید کهریزک یکی از . . . الآن کهریزک توی دنیا از تهران هم معروف تر شده [ناراحت]